sobota, 12 kwietnia 2014

Sposób na zioła

Sporządzanie mikstur z ziół jest różne, większość z nas zna najprostszą metodę- po prostu zalanie suszonych surowców gorącą wodą. Jest jednak o wiele więcej sposobów na to, by korzystać z tych dobrodziejstw.

1. Syrop
Świeże zioła należy zalać wodą, i gotować ok. 20 minut na wolnym ogniu. Następnie zostawiamy na noc do naciągnięcia. Na drugi dzień zasypujemy cukrem, doprowadzamy do wrzenia, i gotujemy następne 20 minut na małym ogniu. Syrop studzimy, odcedzamy i przelewamy do słoików/butelek.
Ilość cukru na 2l to około jedna szklanka. Zależy też od zioła, musicie patrzeć, czy syrop gęstnieje, nie może być też zbyt cukrowy.

2. Macerat
Możemy go zrobić na dwa sposoby- na zimno, bądź na bazie oleju.
Sposób pierwszy
Ziele zalewamy zimną wodą (najlepiej przegotowaną, lub mineralną) tak aby poziom wody był ok 0,5-1cm nad poziomem surowca. Odstawiamy w temperaturę pokojową na 6-10 godzin. Przecedzić, przelać do opakowania i schować w ciemne, chłodne miejsce (czas przechowywania takiego maceratu jest dość krótki) Można go pić na kaszel, i stosować na skórę bądź włosy.
Sposób drugi
Zioła świeże lub suszone, zalewamy olejem bazowym (np. z oliwy z oliwek- jest ogólnodostępny).
Wsypujemy ziele do słoika bądź butelki szklanej (1/3) i zalewamy olejem (3/4). Zostawiamy 4-6 tygodni w ciemnym miejscu, co jakiś czas mieszając naczyniem, nie otwierając go. Po tym czasie przecedzamy, przelewamy do ciemnej butelki i zużywamy w miarę szybko (ok. miesiąc)

3. Napar
Suszone zioła zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem 10-20 minut. Należy go zużyć w tym samym dniu, w którym go przyrządziliśmy. Można go podgrzać, ale nie gotować!

4. Odwar
Rozdrabniamy zioła, zalewamy wodą, podgrzewamy do wrzenia. Gotujemy przez kilka minut (gdy zioła są bardzo mięsiste, możemy gotować więcej, 10-15 min). Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Należy zużyć w tym samym dniu.

5. Kataplazma
Całe części roślin (kwiaty, liście, oraz korzeń) zalewamy niewielką ilością wrzącej wody. Gdy ostygną (można użyć lekko ciepłe) przykładamy do chorego miejsca, i przykładamy gazę. Są skuteczniejsze od zwykłych kompresów.

6. Nasiadówki
Metoda leczenia miejsc intymnych. Sporządzamy tak samo jak inhalację, i kucamy nad miską/garnkiem 10-15 minut.

7. Inhalacje/parówki
2 łyżki ziół zalewamy nie całym litrem wody, i pozostawiamy pod przykryciem 15 minut (jeśli inhalacja jest dla nas zbyt łagodna, na przykład na katar, możemy dodać jeszcze aby wzmocnić działanie). Pod ręcznikiem robimy inhalację/parówkę ok. 15-30 minut.

8. Stabilizowanie alkoholem wyciągów z ziół (świeżych)
Zalać rozdrobnione zioła gorącym alkoholem. Nie przecedzać, najlepiej trzymać w ciemnej butelce.

Mam nadzieję że te sposoby przybliżyły was do większej przyjaźni z ziołami :). Pamiętajcie, że możemy sporządzać różne mieszanki, np. na cerę, okolice intymne, bądź na kaszel. Do wyboru mamy wiele surowców, także można dodać aloesu (do włosów bądź cery).

Pozdrawiam, Antymionka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz