sobota, 13 września 2014

Wrześniowy czas Jeżyny #4

Cześć!
Każdy z nas zapewne zna Jeżynę- słodko kwaśny smak tych owoców przypomina przede wszystkim dzieciństwo. Często można ją spotkać w lasach, lub na ich obrzeżach. Ja posiadam swój egzemplarz, niestety nieco zdziczały (planuję posadzić nowy krzew) ale nadal pełen wigoru, dający sporo dużych, soczystych owoców nadających się na dżemy czy kompoty. Jednak ostatnio zbierając owoce zaczęłam szukać informacji na temat tej rośliny, trochę z innej beczki niż jedzenie jej, i trafiłam na całkiem pokaźną listę właściwości.


Owoce i liście
-witaminy: A, B, C, E
-kwas cytrynowy
-błonnik
-antyoksydanty (profilaktyka nowotworu od wewnątrz)
-regulują trawienie
-wzmacniają organizm
-mają działanie uspokajające (także dla dzieci), przeciwbiegunkowe, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe
-zawierają antocyjany (barwniki roślinne) które zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych
-reguluje przemianę materii
-działają wykrztuśnie, w czasie kaszlu
-sok z jeżyn pomaga w czasie PMS
Liście świetnie nadają się jako okłady na wypryski oraz rany, które nie chcą się goić. Herbata z ususzonych liści jeżyny pomaga w walce z przeziębieniem, chorobach żołądka i jelit.

Jak widać, jeżyna jest dość nie docenianą rośliną, a to błąd, ponieważ nie dość że spowalnia procesy starzenia, to jeszcze pomaga w czasie przeziębienia czy Zespole napięcia przedmiesiączkowego. Obecnie jest czas zbierania jeżyn, warto się im przyjrzeć, zebrać owoce na sok, dżem, oraz liście na herbatę. Taka kuracja liśćmi jeżyny jest o wiele zdrowsza niż antybiotykoterapia. Oczywiście jeśli po kilku dniach nie nastąpi poprawa, koniecznie musimy się udać do lekarza.Na końcu krótka instrukcja suszenia, będzie o tym osobny wpis.
Zbieramy liście całe, bez uszczerbków, oraz chorób. Myjemy w durszlaku pod bieżącą wodą, i suszymy na ręczniku (potem możemy je przełożyć na papierowy). Zostawiamy przez około 2 tygodnie w suchym, ciemnym miejscu (niektórzy suszą na słońcu, ale może to się odbić na właściwościach rośliny). Wysuszone liście zamykamy w szczelnym pojemniku, plastikowym lub szklanym (może być słoik).

Inne sposoby na liście (np. do maseczek lub okładów) klik->  Sposoby na zioła


Do mojego ogrodu zawitała też jesień..


... ta kwitnąca także :).


Pozdrawiam,
Antymionka


2 komentarze:

  1. Lubię jeżyny, bardzo się ucieszyłam kiedy przyjęły się w doniczce na balkonie. Nie jest ich jakoś wiele ale zawsze coś :) Nawet nie wiedziałam, że mają aż tak dużo właściwości :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam pojęcia ,że te owoce mają takie właściwości :) bardzo lubię :)

    OdpowiedzUsuń